Každou chvíli média informují o tom, že nějakou známou osobnost postihla exekuce. Ke zjištění tohoto faktu pomáhá seznam nařízených exekucí dlužníků. Jenže celebrity jsou pouhou „třešničkou na dortu“, které bulváru zvyšují čtenost. Realita je mnohem horší. Na mnoho dlužníků se totiž valí jedna exekuce za druhou.
Jak zjistit exekuci: Nařízené exekuce
Když exekutor klepe na dveře vašeho bytu nebo do něj dokonce bez vašeho svolení vstoupí, je poměrně pozdě. V tomto případě vám zabaví různé věci, s nimiž se již nemusíte shledat. Nebo vám obstaví peníze na účtu či z výplaty. Z toho důvodu by si měl každý dlužník, který má nějaké závazky nebo online půjčky po splatnosti, hlídat, zda mu nehrozí exekuce.
Informace o hrozící exekuci je možné ověřit na dvou místech:
Okresní soud
Pokud je proti dlužníkovi vedeno exekuční řízení, může si tento fakt ověřit na Okresním soudu, kde má trvalé bydliště. Bohužel, většina dlužníků vůbec netuší, kde jejich Okresní soud sídlí. Naštěstí existuje jejich adresář, který najdete na této webové adrese http://portal.justice.cz/Justice2/Uvod/Soudy.aspx.
Centrální evidence exekucí
Informace o probíhajícím Exekučním řízení je vždy možné získat na webové stránce Centrální evidenci exekucí (CEE) – https://www.ceecr.cz/. Co všechno v Centrální evidenci exekucí dlužník najde:
- informace o zahájení exekuce
- jméno pověřeného soudního exekutora
- kdy byla exekuce nařízena
- o jakou exekuci se jedná
- v jaké je exekuce fázi (např. zda byla odložena, zastavena apod.)
Poněkud nepříjemnou zprávou může být informace, že výpis z Centrální evidence exekucí je zpoplatněný. Pro běžného dlužníka je cena 60 Kč za výpis. Tuto částku zaplatíte i v případě, že vám systém napíše, že na vás není vedena žádná exekuce. Navíc si s 60 Kč ani nevystačíte. Pokud chcete získat informace z CEE, je potřeba se zaregistrovat a „dobít si kredit“. První dobití startuje na částce 240 Kč, nezávisle na tom, zda se chcete podívat pouze 1x nebo víckrát.
Pokud vás zajímá, jak výpis vypadá, náhledy jsou ukázány zde https://www.ceecr.cz/cenik. Kdybyste ovšem nahlíželi do Centrální evidence exekucí hodně často, mohli byste ušetřit. S vysokým počtem výpisů ceny klesají. Například rozsah v počtu od 10 001 do 1 000 000 stojí pouze 15 Kč / 1 výpis.
Jak vlastně dojde k exekuci
Na exekuční řízení může dojít překvapivě rychle. Bývá důsledkem toho, když dlužník nezaplatí svoje dluhy včas a není ochoten je s věřitelem řešit. Může na ni dojít i tehdy, když by dlužník situaci sice rád řešil, ale není schopen nabídnout věřiteli uspokojivé řešení splátky jeho pohledávek.
Jestliže se věřitel rozhodne získat svoje dluhy z dlužníka formou exekuce, musí mít nejprve tzv. exekuční titul. Často jím bývá pravomocný platební rozkaz od soudu, ovšem existují i další možnosti. Na něm je uvedena povinnost dlužníka k úhradě určité částky, kterou by měl ze zákona splnit. Jakmile obdrží věřitel exekuční titul, může podat návrh na nařízení exekuce u jím vybraného exekutora. Ten podá návrh na soud o pověření k udělení exekuce. Tímto okamžikem začíná běžet exekuční řízení. Soud všechno do 15 dnů prověří a pokud je vše v pořádku, nařídí exekuci usnesením o nařízení exekuce. V ní jmenuje daného exekutora a ten může začít konat.
Jak byste měli při exekuci postupovat
Pokud zjistíte, že je na vás uvaleno exekuční řízení, co nejrychleji kontaktujte exekutora. Jeho jméno vám sdělí Okresní soud nebo ho najdete v Centrální evidenci exekucí. Kompletní kontakty na daného exekutora najdete zde http://ekcr.cz/seznam-exekutoru.
S exekutorem byste se měli domluvit na co nejrychlejší úhradě vašich dluhů. Pokud nemáte vlastní peníze, můžete zkusit požádat o půjčku na exekuci, kterou některé nebankovní společnosti poskytují. Ovšem zvažte, zda tímto krokem neriskujete další prohloubení vašich ekonomických problémů.
Co vám může exekutor zabavit: Nařízené exekuce
Jestliže ze strany dlužníka nedojde k úhradě dluhů nebo dohodě s exekutorem, musí počítat se zabavením majetku. K tomu dochází v různých formách. Obvykle dojde k obstavení bankovních a dalších účtů dlužníka. Dále dochází k exekuci platu. Výjimečné není ani přímé zabavení majetku v místě bydliště. Exekutor přitom může do vašeho domu vstoupit i bez vašeho vědomí a ještě vám naúčtuje náklady spojené s vniknutím (většinou zámečník).
Nařízené exekuce dlužníci seznam závěr
Pokud se nechcete dostat do problémů s exekucí, měli byste v první řadě platit dluhy včas. Jestliže se vám to nedaří, aktivně komunikujte s věřiteli a snažte se najít vhodné řešení pro obě strany. K němu ovšem nemusíte vždy dojít. Nebo se může stát, že o vašem dluhu vůbec nevíte. Proto se vyplatí se čas od času podívat na nařízené exekuce dlužníků a jejich seznam. Tam máte šanci podchytit hrozící exekuci včas a na poslední chvíli jí předejít. Přistupujte ke svým závazkům zodpovědně. Taková rychlá půjčka má pomoci, nikoli vám uškodit!
Chcete získat půjčku 4500,- Kč hned teď?
Půjčí opravdu téměř každému - schvalovatelnost je 96%!Vyplňte tento jednoduchý formulář a už během 10 minut jsou peníze vaše! Chci získat půjčku 4500,- hned teď!